NAŠE USLUGE
Polisomnografija / Poligrafija
Napravite prvi i najvažniji korak u rješavanju problema sa spavanjem, naručite se na polisomnografiju.
Riješite se problema s hrkanjem, nenamjernim pokretanjem udova, poteškoća s koncentracijom, jutarnjom glavoboljom ili gušenjem tijekom spavanja.
Što je polisomnografija?
Dijagnostički postupak kojim se može dijagnosticirati apneja u spavanju, nesanica (insomnija), sindrom nemirnih nogu, narkolepsija, mjesečarenje (somnabulizam) te ostali poremećaji spavanja.
O postupku
Upoznat ćemo vas s ovim cjelonoćnim neinvazivnim snimanjem, gdje se monitorira spavanje, disanje i pokreti.
Prije nego što odete spavati, zdravstveni stručni radnik objasnit će vam kompletan postupak, a nakon toga priključiti senzore, posebnom kremom, na mjesta na tijelu koja su za to predviđena i sukladno tome što se želi mjeriti. Najčešće se polisomnografijom mjeri moždana aktivnost, pokreti očiju, tonus mišića, disanje, rad srca i koncentracija kisika.
Tijekom noći zdravstveni djelatnik prati spavanje putem kamere u drugoj prostoriji te vam je na raspolaganju za sve upite tijekom noći.
Provest ćete jednu noć u poliklinici. Prije toga ćete dobiti detaljne upute kako se pripremiti. Kosa mora biti posve čista, bez korištenja gelova i drugih preparata. Ne preporučuje se konzumacija pića koja sadrže kofein, alkohol ili lijekova za spavanje te bi također trebalo izbjeći popodnevno spavanje. Ako konzumirate neke druge lijekove, trebali bi se posavjetovati s liječnikom prije nego što započne polisomnografija.
Važno je da sa sobom ponesete ugodnu odjeću za spavanje i pribor za osobnu higijenu. Možete ponijeti i knjigu ili časopis s obzirom na to da korištenje mobitela, TV-a i drugih elektroničkih uređaja nije dozvoljeno prije postupka polisomnografije jer mogu remetiti spavanje.
Tijekom dana biste trebali konzumirati što manje tekućine s obzirom na to da ste tijekom noći priključeni na aparat i da je poželjno da rjeđe odlazite na toalet. Ne preporučuje se ni korištenje masnih krema za lice i tijelo kako bi elektrode mogle bolje prianjati tijekom polisomnografije.
Rezultate vaše pretrage dobit ćete najkasnije za dva do tri radna dana. Zdravstveni djelatnik prikupit će podatke od noći u kojoj ste spavali kako bi se oblikovao vaš ciklus spavanja. Nakon toga će se pregledati dobiveni podaci, vaša medicinska povijest bolesti te povijest spavanja kako bi se postavila dijagnoza.
Polisomnografija se najčešće radi noću kako bi se mogli proučiti vaši normalni obrasci spavanja.
Vaš liječnik za spavanje će vam postaviti elektrode na bradu, vlasište i vanjski rub vaših vjeđa. Na prsima ćete imati elektrode i monitor za snimanje otkucaja srca i disanja, na potkoljenicama elektrode za snimanje pokreta nogu a na prstu monitor koncentracije kisika. Oni će ostati na mjestu dok spavate.
Elektrode bilježe signale dok ste budni (sa zatvorenim očima) i tijekom spavanja. Test mjeri koliko vam je vremena potrebno da zaspite i koliko vam je vremena potrebno da uđete u REM fazu spavanja.
Posebno obučeni tehničar za spavanje ili medicinska sestra promatrat će vas dok spavate i zabilježiti sve promjene u vašem disanju ili otkucajima srca.
Polisomnografski test će zabilježiti koliko ste puta prestali disati ili ste skoro prestali disati.
Tu su i monitori za snimanje vaših pokreta tijekom spavanja. Ponekad video kamera snima vaše pokrete tijekom spavanja.
Što je poligrafija?
Neinvazivna metoda ispitivanja sna uz pomoć prijenosnog uređaja koji se koristi kod kuće za dijagnosticiranje smetnji disanja u spavanju.
Uređaj prati rad srca, razinu kisika u krvi, protok zraka i način disanja.
Poremećaji disanja tijekom spavanja, opetovane epizode prestanka disanja, predstavljaju ozbiljan problem za sveukupno zdravlje i povećava rizik za razvoj povišenog arterijskog tlaka, moždanog udara, srčanog udara, srčanih aritmija, srčanog zatajenja, šećerne bolesti, smetnji pamćenja i koncentracije.
Molimo kontaktirajte nas za cjenik i popis svih usluga koje nudimo.
KONTAKT
Obratite nam se s povjerenjem
Pošaljite upit, dogovorite kontrolni pregled, savjetovanje ili liječenje.