NAŠE USLUGE
Kognitivna rehabilitacija osoba s kognitivnim poremećajem (demencijom)
Naš stručan tim liječnika nudi temeljitu procjenu statusa bolesnika, kognitivnu rehabilitaciju i trening kao i potpunu psihološku podršku i savjetovanje oboljelome i članovima obitelji. Cilj nam je omogućiti bolesniku obavljanje svakodnevnih aktivnosti i održavanje neovisnosti što je duže moguće.
Skrb i rehabilitacija dementnih osoba zahtijeva multidisciplinarni pristup u kojem specijalisti iz različitih područja biomedicinskih znanosti (neurolozi, psiholozi, psihijatri, medicinske sestre, socijalni radnici, fizioterapeuti, dijetetičari i radni terapeuti) zajedničkim radom pomažu oboljelome. Uz stručnu pomoć, iznimno je važno educirati i uključiti članove obitelji, koji će provoditi najviše vremena s oboljelom osobom.
Dio ovog postupka s povjerenjem prepustite stručnom timu Poliklinike Hospitalija. Nudimo vam sljedeće usluge:
- Neuropsihologijsku procjenu kognitivnog statusa
- Psihološko savjetovanje skrbnika i/ili obitelji
- Kognitivnu rehabilitaciju i trening
Neuropsihologijska procjena kognitivnog statusa
Dijagnostički postupak kojim se utvrđuje psihofizičko stanje, s posebnim naglaskom na kognitivne sposobnosti. Drugim riječima, kroz intervju i korištenjem psihologijskih testova i upitnika, prikupljanju se podaci važni za procjenu poteškoća i stanja bolesnika.
Neuropsihologijska procjena se provodi individualno ako je bolesnik u mogućnosti samostalno odgovarati i ispunjavati testovi i upitnike. Prema potrebi u procjenu je potrebno uključiti i članove obitelj ili skrbnike.
Prilikom procjene je preporuka da se bolesnik zdravstveno dobro osjeća jer se, primjerice, povišena temperatura, neprospavana noć ili intoksikacija mogu nepovoljno odraziti na rezultate procjene - osoba će vjerojatno lošije rješavati postavljene zadatke.
Kognitivni trening
Intervencija koja se sastoji od niza vježbi i zadataka kojima potičemo i održavamo kognitivne funkcije. Trening je prilagođen mogućnostima polaznika, a trenirati je moguće u bilo kojoj dobi. Krajnji cilj intervencije je osnaživanje kognitivnih kapaciteta. Trening uključuje i savjetovanje o uključivanju prikladnih kognitivnih aktivnosti u svakodnevni život.
Kognitivna rehabilitacija
Zajednički naziv za različite aktivnosti usmjerene na optimizaciju kognitivnih funkcija i svakodnevno funkcioniranje osoba s kognitivnim oštećenjima ili poremećajima. Kognitivna rehabilitacija se izvodi kroz individualiziran trening vještina i poučavanje kognitivnih strategija i rutina.
Aktivnosti se osmišljavaju i kombiniraju u skladu s mogućnostima oboljelih, no njihov je cilj uvijek isti –zajednički potaknuti funkcionalnu promjenu, osnažiti osjećaj subjektivne dobrobiti klijenta i time poboljšati kvalitetu života i smanjiti stres kako oboljelih, tako i njihovih skrbnika.
Što je kognitivna rehabilitacija?
Cjeloviti proces koji dovodi do poboljšanja kognitivnih funkcija, koji se provodi pomoću višestrukih treninga i vježbi s oboljelom osobom. Vježbe uključuju različita područja iz aktivnosti u svakodnevnom životu. Najčešće se odnose na korištenje svakodnevnim stvarima što uključuje kalendare, upotrebu telefona, ponekad osobnog računala.
Najčešće se upotrebljavaju pisani podsjetnici za prisjećanje radnih i osobnih obaveza kao bi se oboljele osobe što lakaše mogle prisjetiti važnih događaja i obaveza i tako dijelom premostili kognitivno oštećenje i podigli kvalitetu života.
Psihosocijalna rehabilitacija daje najbolje rezultate ako se provodi paralelno s biološkim metodama liječenja. Potrebno ju je provoditi u fazama. Prva faza uključuje prvobitno biološko liječenje, drugu fazu karakterizira ponovna prilagodba i usvajanje zaboravljenih kognitivnih funkcija a treća faza predstavlja stručnu medicinsku i nemedicinsku pomoć bolesniku u njegovoj obitelji.
Aktivnosti psihosocijalne rehabilitacije razlikuju se ovisno bolesnikovim potrebama i fazi demencije u kojoj se trenutno nalazi. Također se aktivnosti razlikuju prema mjestu pružanja tj. gdje se bolesnik nalazi. Sve aktivnosti u socijalnoj rehabilitaciji usmjerene su na postizanje najveće moguće životne aktivnosti.
Što je demencija?
Demencija je sindrom progresivnog i globalnog oštećenja stečenih kognitivnih sposobnosti i funkcija pri očuvanoj svijesti, koja nastaje kao posljedica organske bolesti središnjeg živčanog sustava. Demencija je progresivna, neizlječiva te u zadnjim stadijima dovodi do potpune ovisnosti o drugima.
Koji su simptomi demencije?
Karakteristično za demenciju je propadanje i osiromašivanje govora i rječnika, otežano ili nemoguće računanje, gubitak sposobnosti rasuđivanja, prosuđivanja i rješavanja problema.
Apstraktno mišljenje znatno je narušeno u demenciji. Poremećaji koji se javljaju u demenciji često dovode do depresije i povlačenja oboljele osobe u sebe. Nije rijetkost da dementna osoba razvije agitirano stanje, halucinacije kao i nesanicu.
Njega pacijenata
Bolesnicima je potrebna pomoć u svakodnevnom funkcioniranju, održavanju osobne higijene, pripremi i konzumaciji hrane. U ovoj fazi bolesti često se javlja anksioznost, razdražljivost, pasivnost i depresivnost.
Počinju se razvijati poremećaji ponašanja koji se očituju fizičkom agresivnošću.
Bolesnici gube potpuno osjećaj za vrijeme i prostor u kojem se nalaze. U ovoj fazi bolesti rizik od pada i raznih nezgoda je povećan. Poremećen je ciklus spavanja i budnosti u bolesnika.
Molimo kontaktirajte nas za cjenik i popis svih usluga koje nudimo.
KONTAKT
Obratite nam se s povjerenjem
Pošaljite upit, dogovorite kontrolni pregled, savjetovanje ili liječenje.