Akupunktura je znanstveno priznata metoda liječenja više od 200 simptoma i bolesti koju je 1979. godine priznala i Svjetska zdravstvena organizacija čime je omogućena njena integracija s metodama tzv. zapadne medicine. Metoda je jednostavna, sigurna, učinkovita i znanstveno dokazana. Kod mnogih bolesti koje su otporne na konvencionalne načine liječenja, akupunktura se pokazala veoma učinkovitom.
Svatko je kandidat za akupunkturu bilo da ima neki simptom, bolest ili mu akupunktura služi u održavanju zdravlja jačajući imunitet, smanjujući stres i poboljšavajući dinamičku ravnotežu u organizmu.
Porijeklo, klasifikacija bolesti i djelovanje akupunkture prema Kineskom tradicionalnom vjerovanju
Akupunktura je drevna metoda liječenja koja potječe iz tradicionalne kineske medicine (TCM) i seže više od 3000 godina unatrag. Temelji se na umetanju tankih igala u specifične točke na tijelu, kojih je više od 300, kako bi se potaknuli prirodni procesi liječenja.
Ova metoda se oslanja na princip da je bolest rezultat neravnoteže životne energije, poznate kao Qi, koja teče tijelom kroz energetske putove nazvane meridijani. Blokada, nedostatak ili neravnoteža Qi u meridijanima rezultira bolešću zahvaćanjem različitih organa. Akupunktura se koristi za otklanjanje tih blokada, stimuliranje Qi i vraćanje ravnoteže između yina i yanga, suprotstavljenih sila/energija u TCM-u, čime se omogućava slobodan protok energije kroz tijelo i poboljšava zdravlje. U tom se kontekstu i ljudsko tijelo može promatrati kao složena igra suprotnosti koju treba nastojati zadržati u ravnoteži. Ukoliko se ta ravnoteža ozbiljno poremeti, čovjek se razboli. Fiziologija (kako funkcionira ljudski organizam) i patofiziologija (kako dolazi do zdravstvenih poremećaja) u tradicionalnoj kineskoj medicini je prikazana kroz koncept Pet elemenata (vatra, zemlja, metal, voda i drvo) kojima pripadaju solidni organi u tijelu (srce, pluća, slezena, jetra, bubrezi, perikard) i šuplji organi (žučni mjehur, želudac, tanko crijevo, debelo crijevo, mokraćni mjehur te trostruki grijač).
Za održavanje zdravlja je ključan pravilan protok energije kroz meridijane te odnos među pojedinim elementima i organima. Cilj akupunkture je ponovno uspostavljanje pravilnog tijeka energije kroz meridijane do organa, potičući njihov potencijal oporavka i uspostavljanja uredne funkcije.
Bolest mogu izazvati mnogobrojni faktori, a oni uključuju šest egzogenih faktora (vjetar, hladnoća, toplina, vlaga, suhoća i vatra), sedam emocija (radost, ljutnja, melankolija, briga, žalost, strepnja i strah), nepravilna prehrana, napor, stress, nedostatak fizičke aktivnosti, trauma, stagnacija krvi i nakupljanje sluzi.
Kineski liječnici su prije 600 godina razvili jedinstven sistem klasificiranja bolesti na temelju određenih karakteristika bolesnika (jezik, puls), fizioloških funkcija (probave, mokrenja, znojenja) i simptoma bolesti. Temeljem navedenih karakteristika, postavlja se dijagnoza po principima tradicionalne kineske medicine (TCM) i odabiru se specifične kombinacije akupunkturnih točaka u liječenju tih poremećaja i poboljšanju općeg stanje organizma.
Dokazi djelovanja akupunkture?
Na konferenciji National Institute of Health održanoj 1997. godine pregledano je više od 2000 znanstvenih studija o temi akupunkture te je zaključeno da postoje dokazi koji podupiru primjenu akupunkture kao dodatne metode liječenja.
Akupunkturne točke na tijelu stimuliraju središnji živčani sustav. To su mjesta visoke koncentracije živčanih završetaka i njihovom stimulacijom se oslobađaju prirodne kemijske tvari u organizmu, koje pospješuju prirodnu sposobnost liječenja organizma.
Jedna od metoda kojom je dokazano da akupunkturne točke imaju određeno djelovanje na mozak je funkcionalna magnetska rezonancija (fMRI). Temeljem tih istraživanja dokazano je da akupunktura ne samo da može izazvati aktivaciju mozga u senzomotornim područjima i raširenu deaktivaciju u limbičko-paralimbičkoj neokortikalnoj mreži nego i modulirati povezanost nekoliko regija mozga, uključujući antinociceptivnu (bol), memorijsku (pamćenje) i afektivnu regiju (emocije) mozga, unutar moždane mreže povezane s amigdalom.
Osim što djeluje na smanjenje boli, stresa, tjeskobe, raznih psihoemocionalnih poremećaja, poremećaja spavanja, akupunktura djeluje i protutuupalno putem složene neuro-endokrino-imunološke mreže djelovanja.
Zato se danas akupunktura primjenjuje u mnogim specijalističkim granama medicine. Njezina sposobnost da se uskladi s konvencionalnim metodama liječenja čini je vrijednom opcijom u modernom medicinskom pristupu.
Primjena akupunkture
Akupunktura se koristi za liječenje širokog spektra zdravstvenih problema. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) preporučuje ovu metodu kao učinkovitu terapiju za brojne bolesti i stanja. Dokazani učinci akupunkture na organizam pacijenta su analgezija (ublažavanje bolova), sedacija (smirenje), poboljšanje homeostaze (dinamične ravnoteže organizma), stimulacija imunosnog sustava i pozitivni psihološki učinci na opće emocionalno stanje i kvalitetu sna.
Specifična stanja preporučena od WHO:
1. Gornji dišni putovi: akupunktura je preporučena za liječenje akutnog sinusitisa, akutnog rinitisa, prehlade i akutnog tonzilitisa.
2. Donji dišni putovi: može pomoći u liječenju akutnog bronhitisa i bronhijalne astme.
3. Očne bolesti: koristi se za liječenje akutnog konjunktivitisa, katarakte (bez komplikacija), kratkovidnosti (miopija) i centralnog retinitisa.
4. Problemi usne šupljine: pomaže kod zubobolje, boli nakon vađenja zuba, gingivitisa i faringitisa.
5. Gastrointestinalni poremećaji: može olakšati grčeve jednjaka i kardije, štucanje, gastritis (akutni i kronični), pojačanu želučanu kiselost, kronični čir na dvanaesniku, kolitis (akutni i kronični), zatvor i proljev.
6. Ortopedski poremećaji: za liječenje periartritisa humeroskapularisa, teniskog lakta, išijasa, boli u donjem dijelu leđa i reumatoidnog artritisa.
7. Neurološki poremećaji: akupunktura pomaže kod glavobolja, migrena, trigeminalne neuralgije, paralize lica, paralize nakon moždanog udara, periferne neuropatije, Meniereovog sindroma, neurogene disfunkcije mjehura, noćnog mokrenja (enureza) i interkostalne neuralgije.
Akupunktura se pokazala kao korisna terapija u mnogim područjima i može značajno poboljšati kvalitetu života pacijenata. Kroz pravilnu primjenu i kombinaciju s konvencionalnim medicinskim pristupima, akupunktura nudi širok spektar koristi i liječenja za različita stanja i bolesti.
Kako se provodi akupunktura?
Akupunkturu provodi stručnjak, obično liječnik akupunkturolog, koji pažljivo postavlja tanke, sterilne igle u specifične točke na tijelu. Tijekom tretmana mogu se postaviti 5-20 igala u akupunkturne točke. Ove točke odabrane su prema dijagnozi i simptomima pacijenta. Tretman obično traje između 20 i 30 minuta, a pacijent može osjetiti blage senzacije poput peckanja, topline ili težine na mjestu uboda. Dobar učinak postavljene igle često nam vrlo brzo pokaže takozvani de qi fenomen – pojava laganog crvenila oko mjesta uboda. Ove senzacije su normalne i očekivane, jer ukazuju na to da iglice stimuliraju odgovarajuće akupunkturne točke.
Terapija se obično provodi kroz 10 tretmana, s prosječnom učestalosti 1-2 puta tjedno, a u nekim slučajevima, osobito akutnih simptoma, može biti potrebna dodatna terapija, ovisno o stanju pacijenta i njegovom odgovoru na liječenje.
Što možete osjetiti tijekom akupunkture?
Akupunktura koristi igle tanke poput kose. Većina ljudi izvještava da osjećaju samo blagu i kratkotrajnu bol kada igla ulazi u određene točke. Igla se umetne samo do točke koja ne uzrokuje osjećaj pritiska ili nelagode. Ponekad se igle mogu zagrijavati tijekom tretmana, a blagi električni impuls također može biti primijenjen na igle da bi se pojačalo djelovanje.
Nakon akupunkture neki se osjećaju opušteno, pospano, a drugi su puni energije. Izvješća osoba koji su bili na akupunkturi su različita, od onih koji su odmah osjetili terapijski učinak do onih kojima su se prolazno pogoršali simptomi (manje od 3%) nakon čega je slijedio pozitivni terapijski učinak nakon više tretmana, dok oko 10% osoba ne osjeti pozitivan terapijski učinak.
U nekim stanjima akupunktura ima dugotrajniji učinak nakon završetka terapije (tzv. „long term effect“), te nije potrebno ponavljanje akupunkturnih tretmana. Kod drugih potrebne su doze održavanja jednom mjesečno, a to ovisi o individualnom odgovoru pacijenata na liječenje.
Kako akupunktura utječe na tijelo i živčani sustav?
Autonomni (nevoljni) živčani sustav se sastoji od dva glavna dijela: simpatičkog i parasimpatičkog živčanog sustava. Simpatički živčani sustav odgovoran je za reakciju “borba ili bijeg”, što uključuje povećanje brzine otkucaja srca, krvnog tlaka i brzine disanja, te preusmjeravanje krvi iz probavnog sustava prema mišićima. Kada je ovaj sustav prekomjerno aktiviran, može doći do stresa, tjeskobe i drugih zdravstvenih problema. S druge strane, parasimpatički živčani sustav upravlja reakcijom “odmor i probava”, pomažući tijelu da se opusti, uspori otkucaje srca i disanje, poboljšava probavu i smanji krvni tlak. Aktivacija ovog sustava pomaže tijelu da se oporavi i regenerira.
Akupunktura može pomoći u vraćanju ravnoteže između simpatičkog i parasimpatičkog živčanog sustava. Kada je živčani sustav “zaglavljen” u stanju borbe ili bijega, akupunktura može aktivirati parasimpatički sustav, smanjujući stres i pomažući tijelu da se opusti. Uspostavljanjem ravnoteže autonomnog živčanog sustava, akupunktura terapijski djeluje na kroničnu bol, tjeskobu, depresiju i nesanicu. Pored toga, akupunktura aktivira specifične živčane putove, poboljšavajući funkciju različitih dijelova tijela, cirkulaciju, smanjujući upalu i podržavajući oporavak funkcije organa ili tjelesnih sustava.
Prednosti akupunkture
Akupunktura nudi nekoliko prednosti kao komplementarna terapija: učinkovito i bez štetnih učinaka ili interakcija se može kombinirati s drugim tretmanima te može ciljati više zdravstvenih problema istovremeno.
Mjere opreza i moguće nuspojave
Osnovni preduvjet za medicinsku akupunkturu jest da je pacijent suglasan s takvim načinom liječenja i da ga želi, prije postupka je potrebno potpisati informirani pristanak u kojem se osobu obavještava o samom postupku i mogućim rizicima.
Strah od igle, negativan stav prema akupunkturi i njenom učinku kao i nepristajanje na takvu vrst liječenja apsolutna su kontraindikacija za primjenu medicinske akupunkture.
Postoje neke akupunkturne točke koje se ne smiju koristiti kod trudnica jer mogu potaknuti porod, ostale akupunkturne točke su potpuno sigurne i za trudnice.
Akupunktura je minimalno invazivna metoda koja se općenito smatra sigurnom, no kao i kod svih medicinskih postupaka, postoje određeni rizici i mjere opreza koje treba uzeti u obzir. Nuspojave su rijetke, ali mogu se javiti.
Mogući rizici:
Privremeno pogoršanje simptoma: Ponekad se simptomi mogu privremeno pogoršati nakon tretmana u manje od 3% slučajeva.
Modrice i krvarenje: Na mjestu uboda mogu se pojaviti modrice ili lagano krvarenje (manje od 3% osoba), osobito kod osoba s poremećajima zgrušavanja krvi ili onih koje koriste antikoagulanse. Krvarenje je kratkotrajno, prestaje na pritisak a modrica (hematom) najčešće nastaje na mjestu gdje je akupunkturna točka blizu krvne žile.
Ozljede okolnih područja: Zbog neopreznog, nepravilnog postavljanje igala mogu se javiti ozljede tkiva, iritacija živca koji prolazi područjem gdje se igla postavlja. Najčešće se radi o lakšim ozljedama koje brzo zacjeljuju bez trajnih posljedica.
Infekcija: Igle koje se koriste su jednokratne i sterilne, a mjesto postavljanja igle se dodatno dezinficira. Osoba koja provodi akupunkturu uvijek prije postupka dezinficira ruke. Tim postupcima se značajno smanjuje rizik od infekcije. Rizik od lokalne infekcije na mjestu uboda su češće kod osoba narušenog imuniteta, dijabetičara, pacijenata nakon transplantacije, pacijenata pod terapijom imunosupresivima ili kortikosteroidima.
Gubitak svijesti: Rizik od kolabiranja moguć je kod iscrpljenih, nervoznih pacijenata te onih koje boluju od epilepsije ili dijabetesa. Zbog toga se akupunkturni tretmani provode u ležećem položaju.
Preporuke za sigurnost:
Važno je izabrati licenciranog akupunkturologa koji koristi igle za jednokratnu upotrebu u sterilnim uvjetima.
Priprema prije tretmana: Preporučuje se piti dovoljno tekućine i pojesti lagani obrok prije tretmana kako bi se izbjegla vrtoglavica ili pad krvnog tlaka.
Kombinacija s ostalim medicinskim tretmanima: akupunktura nije zamjena za terapijske postupke koji se koriste u liječenju mnogih ozbiljnih bolesti.
Akupunktura kao pomoć kod smanjenja stresa
Prema studijama, akupunktura ne samo da aktivira specifične regije mozga povezane s autonomnim odgovorima, već i modulira neurotransmitere u tim regijama kako bi ublažila autonomnu reakciju na stres. Stres može uzrokovati različite fizičke simptome poput promjena u brzini otkucaja srca, brzini disanja, probavi, kvaliteti sna, anksioznosti i boli. Dugotrajni stres može oslabiti imunološki sustav i pridonijeti razvoju zdravstvenih problema poput srčanih bolesti, visokog krvnog tlaka i dijabetesa. Akupunktura može pomoći u:
- Poboljšanju kvalitete sna i općem blagostanju.
- Regulaciji fizioloških funkcija poput probave i funkcije imunološkog sustava.
- Ublažavanju stresa, tjeskobe i boli.
Klinička poboljšanja uključuju smanjenje simptoma stresa i poboljšanje u fizičkom i emocionalnom zdravlju. Kroz ove mehanizme, akupunktura se pokazala kao vrijedna dopunska terapija za poboljšanje zdravlja živčanog sustava i općeg blagostanja. Pomaže u vraćanju ravnoteže između simpatičkog i parasimpatičkog živčanog sustava, što može imati značajan pozitivan utjecaj na mnoge zdravstvene uvjete, uključujući kroničnu bol, anksioznost i depresiju.
Učinkovitost akupunkture u liječenju kronične boli
Meta analiza objavljena u časopisu Journal of Pain pokazuje da akupunktura može biti učinkovita za liječenje kronične boli. Ova analiza obuhvatila je podatke iz 39 studija s ukupno 20.827 pacijenata i potvrdila da akupunktura pruža značajne koristi za stanje kao što su nespecifična bol u leđima i vratu, bol u ramenu, kronične glavobolje i osteoartritis. Istraživanje je također pokazalo da učinci akupunkture potraju barem 12 mjeseci i da se ne mogu u potpunosti objasniti placebo učinkom. Analiza je ažurirala prethodno istraživanje iz 2012. godine uključivanjem novih randomiziranih kontroliranih studija (RCT) objavljenih između prosinca 2008. i prosinca 2015. godine. Većina studija koristila je tradicionalne kineske metode akupunkture, dok su preostale primjenjivale zapadne tehnike ili kombinaciju obje metode. Rezultati su pokazali da akupunktura ima klinički relevantan učinak u usporedbi s kontrolom bez akupunkture.
Iako ne spadaju u indikacije Svjetske zdravstvene organizacije za terapiju akupunkturom, akupunktura može pomoći u ublažavanju nekih simptoma koji se javljaju kod niza bolesti.
Akupunktura kao pomoć u liječenju depresije i anksioznosti
Akupunktura se pokazala kao prirodna, sigurna i učinkovita metoda za poboljšanje emocionalnog zdravlja, posebno u liječenju depresije i anksioznosti. Ova metoda regulira razine serotonina, autonomni živčani sustav, hormone, kortizol i endorfine, čime se smanjuje ubrzan rad srca i stres, te pomaže u vraćanju ravnoteže u tijelu. Istraživanja posljednjih deset godina potvrđuju da akupunktura značajno smanjuje opću anksioznost i napade panike, uz manje nuspojava u usporedbi s konvencionalnim liječenjem.
Jedno od najznačajnijih istraživanja o učinkovitosti akupunkture u liječenju depresije provedeno je u Arizoni. Studija je pokazala da su pacijenti koji su primali kombinaciju antidepresiva i akupunkture postigli bolje rezultate od onih koji su koristili samo jednu od ovih metoda. Može biti korisna za pacijente koji ne reagiraju dobro na standardne antidepresive ili ih ne podnose, poboljšavajući učinkovitost liječenja i ublažavajući nuspojave lijekova.
Uz to se preporučuje vođenja dnevnika, nastavak psihoterapije, zdrava prehrana, smanjenja kofeina, izbjegavanje alkohola, redovito spavanje i provođenje redovite tjelesne aktivnosti.
Akupunktura kao pomoć u liječenju neuroloških bolesti
Alzheimerova bolest
Alzheimerova bolest je najčešći uzrok demencije, karakterizirana progresivnim poremećajem pamćenja, afazijom, agnozijom, apraksijom i promjenom osobnosti. Akupunktura se koristi za ublažavanje emocionalnih i kognitivnih simptoma. Klinička ispitivanja su pokazala da akupunktura može značajno poboljšati rezultate na Mini Mental State Examination (MMSE) i funkcionalne ocjene kod pacijenata s Alzheimerom.
Funkcionalne slikovne tehnike poput fMRI koristile su se za procjenu mehanizama akupunkture. Istraživanja su dokazala na akupunkturna točka HT7 poboljšava cerebralni protok krvi i metabolizam glukoze u mozgu, a DU 20 poboljšava regionalne hemodinamske promjene u područjima povezanima s kognicijom i emocijama.
Parkinsonova bolest
Parkinsonova bolest je najčešći poremećaj pokreta, karakteriziran postupnim početkom, sporim napredovanjem i visokom stopom invaliditeta. Glavni uzrok Parkinsonove bolesti je degeneracija dopaminergičkih neurona u supstanciji nigra, što dovodi do ozbiljnog manjka dopamina u striatumu i razvoj primarnih motoričkih simptoma (usporenost pokreta, tremor, ukočenost -rigor, posturalna nestabilnost), iako se mogu javiti i razni nemotorički simptomi oštećenje njuha, oštećenje autonomnih funkcija (mokraćna urgencija i inkontinencija, opstipacija, konstipacija, erektilna disfunkcija…), depresija, anksioznost, tegobe sa spavanjem (produljeno dnevno spavanje, nesanica, otežano održavanje sna), oštećenje pažnje i kognitivnih funkcija. Patogeneza može uključivati genetske i okolišne čimbenike, imunološke abnormalnosti, disfunkciju mitohondrija i oksidativni stres. Oko 40% pacijenata koristi alternativne terapije poput akupunkture za poboljšanje simptoma.
Akupunktura u kombinaciji s konvencionalnim lijekovima može poboljšati simptome poput mentalnih, emocionalnih i motoričkih poremećaja te smanjiti nuspojave lijekova. U jednom istraživanju, elektro-akupunktura (EA) značajno je poboljšala hod i motoričke simptome nakon 3 tjedna liječenja. Akupunktura može poboljšati simptome donjeg mokraćnog trakta, umora, rigidnosti, ravnoteže, latencije refleksa gutanja i poremećaja spavanja.
Kombinirani liječenje levodopom i EA značajno povećava regionalni cerebralni protok krvi (rCBF) kod pacijenata s Parkinsonovom bolesti. fMRI studije su pokazale da akupunktura može poboljšati motorne funkcije putem bazalnih ganglija i talamo-kortikalnog kruga, te povećati neuronske odgovore u područjima poput supstancije nigra, caudate, talamusa i putamena.
Akupunktura kao pomoć u poboljšanju motoričkih funkcija nakon moždanog udara
Moždani udar jedan je od vodećih uzroka smrtnosti i invaliditeta u svijetu, a oporavak nakon njega često zahtijeva dugotrajan i intenzivan proces rehabilitacije. Istraživanja su pokazala da akupunktura može značajno pridonijeti poboljšanju motoričkih funkcija kod pacijenata nakon moždanog udara, zbog čega se sve više koristi kao dopunska terapija u procesu oporavka.
Jedna od značajnih studija koja se bavila ovim pitanjem uključila je 134 pacijenta s subakutnim hemoragijskim moždanim udarom, podijeljenih u dvije skupine: jednu koja je uz standardno liječenje primala i akupunkturu, te kontrolnu skupinu koja je primala samo standardno liječenje. Tretmani akupunkture provedeni su u 24 sesije tijekom 4 tjedna, a pacijenti su praćeni tri mjeseca. Evaluacija je obuhvaćala Fugl-Meyerovu procjenu (FMA), Barthelov indeks te analizu hoda pomoću trodimenzionalnog sustava za one pacijente koji su mogli hodati.
Rezultati su pokazali da je tretmanska skupina imala značajno veće poboljšanje u ukupnom Fugl-Meyer rezultatu i rezultatu za donje udove u usporedbi s kontrolnom skupinom, dok se kod gornjih udova i Barthelovog indeksa nije uočila takva razlika. Također, parametri hoda, poput brzine, duljine koraka, frekvencije i širine koraka, pokazali su značajnu razliku između dviju skupina. Iako je brzina hoda u tretmanskoj skupini privremeno pala 14. dana, do 28. dana se naglo povećala i nadmašila kontrolnu skupinu. Tretmanska skupina je također pokazala značajno veće poboljšanje u pokretljivosti kuka i koljena, s tendencijom poboljšanja i u gležnju.
Mehanizmi kojima akupunktura doprinosi ovim poboljšanjima još uvijek se istražuju. Kliničke studije pokazale su da akupunktura, osobito elektroakupunktura (EA), može imati neuroprotektivne i neuroregenerativne učinke. Ovi učinci uključuju poboljšanje cerebralnog protoka krvi, smanjenje oksidativnog stresa i ublažavanje upalnih procesa u mozgu, što potencijalno pomaže u očuvanju neuronske funkcije i stimulira oporavak oštećenih područja mozga. Osim toga, elektroakupunktura može smanjiti spastičnost te poboljšati ravnotežu, snagu i sposobnosti gutanja, što su ključni aspekti oporavka nakon moždanog udara.
Iako akupunktura nije zamjena za standardne metode liječenja, njezina primjena može pružiti dodatnu vrijednost u holističkom pristupu oporavku. Sigurna je za primjenu, a mnogi pacijenti tijekom tretmana osjećaju smirenje i poboljšanje emocionalnog stanja, što dodatno doprinosi njihovom općem blagostanju i motivaciji za nastavak rehabilitacije.
Sve veći broj kliničkih dokaza podržava upotrebu akupunkture, posebno elektroakupunkture, kao korisne dodatne terapije koja može pomoći pacijentima da brže i učinkovitije povrate pokretljivost i kvalitetu života nakon moždanog udara.
Akupunktura kao pomoć kod poremećaja spavanja
Akupunktura se pokazala kao korisna metoda za poboljšanje spavanja i upravljanje poremećajima spavanja, poput nesanice. Iako su mehanizmi njezina djelovanja još uvijek djelomično nerazjašnjeni, postoje dokazi koji upućuju na njezinu učinkovitost u nekoliko ključnih područja. Redoviti tretmani akupunkturom mogu poboljšati kvalitetu spavanja, smanjiti buđenja tijekom noći, i povećati ukupno vrijeme spavanja. Također, akupunktura može smanjiti tjeskobu i stres, koji često pridonose problemima sa spavanjem. Osobe s nesanicom povezanim s depresijom, menopauzom ili kroničnom boli često dobro reagiraju na ovu metodu.
Akupunktura se često koristi kao komplementarni tretman uz druge metode, poput kognitivno-bihevioralne terapije za nesanicu (CBT-I) koja predstavlja prvi tretman nesanice te uz lijekove koji se upotrebljavaju ako CBT nije dostupna ili nije učinkovita. Akupunktura može biti korisna opcija za poboljšanje spavanja i općeg blagostanja, ali je važno konzultirati se s liječnikom ili stručnjakom za spavanje kako bi se odabrala najprikladnija terapijska opcija.
10 zanimljivih činjenica o akupunkturi za kraj
- Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) je 1991. godine objavila standardno međunarodno izvješće o nomenklaturi akupunkture koje identificira 361 akupunkturnu točku, svaka sa specifičnom funkcijom u složenom meridijanskom sustavu, iako se prema tradicionalnoj kineskoj medicini smatra da na tijelu ima čak 2000 akupunkturnih točaka.
- Akupunktura je individualizirana metoda liječenja. Izbor akupunkturnih točaka ovisi o nizu čimbenika tako da isti simptom ili bolest ne znači i isti odabir te učinkovitost akupunkturnih točaka.
- Akupunktura pomaže i u prevenciji bolesti jačanjem imunološkog sustava, poticanjem bolje cirkulacije, pomaže u detoksikaciji stanica i organa, smanjuje upalu i pomaže vašem tijelu da odgovori na stres na zdrav način.
- Kada akupunkturolog procjenjuju vaše zdravlje i pokušava odrediti tijek liječenja, počinje gledanjem vašeg jezika i opipavanjem vašeg pulsa.
- Akupunktura nije bolan postupak, blaža bolnost ili peckanje se mogu javiti samo tijekom uboda a većina osoba zaspi tijekom tretmana akupunkture zbog relaksirajućeg djelovanja. Tijekom tretmana akupunkturom, pokazalo se da se mozak prebacuje s beta valova (upozorenje ili tjeskoba) na alfa i theta valove (opuštanje i meditacija).
- U akupunkturi se koriste male površine za tretiranje cijelog tijela. Uho je dobar primjer za to, može se koristiti samostalno ili uz ostalu tjelesnu akupunkturu. Točke na uhu je lako locirati i povezati s tijelom ako gledate uho kao fetus okrenut naopačke s glavom kao resicom uha.
- Postoji nekoliko različitih varijanti akupunkture, od kojih jedna uključuje korištenje električne energije kako bi se pacijent dodatno stimulirao i poboljšala učinkovitost ovog postupka poznatog kao elektroakupunktura.
- Terapija moksibustijom je vrsta kineske medicine koja koristi biljku pelin kao izvor topline za stimulaciju akupunkturnih točaka.
- Cupping je poznata kao učinkovita alternativa iglama u stimuliranju akupunkturnih točaka u liječenju akupunkturom. Uključuje primjenu grijane čaše kako bi se stvorio djelomični vakuum koji mobilizira protok krvi, potiče limfnu drenažu, detoksikaciju stanica i potiče učinkovito zacjeljivanje te smanjuje bol. Nakon postupka najčešće zaostaju kratkotrajni okrugli tragovi s promjenom boje kože.
- Postoji i kozmetička akupunktura koja poboljšanjem cirkulacije, limfne drenaže i uzrokovanjem kontroliranih mikrooštećenja koja brzo cijele može pomoći u smanjenju akni, poboljšanju proizvodnje kolagena i smanjenju bora.